ARTICLES

January 14, 2013

Locals Take Top Honors in USASA Slopestyle Contest

WSCU Park Team riders Dave Sugnet, Andrew Arnold, Grady Shoop, Marshall Kratzer with their medals.

This weekend, competitors braved ridiculously low temperatures to take part in the USASA Southwest Colorado Series.  The first of nine events took place at Crested Butte Mountain Resort’s Cascade Park.  To learn more about the series, check out their website.

Open Class Men
1 Marshall (John) Kratzer  Gunnison, CO

Open Skier Men

  1. 1  Dave Sugnet – Gunnison, CO
  2. 2  Nolan Stowers – Durango, CO
  3. 3  Robert Forbes- Albuquerque, NM

Ruggie Girls (7 & under)

1.  Anika Juneau Crested Butte, CO

Ruggie Boys (7 & under)

  1. 1  Wylie Petrie – Telluride, CO
  2. 2  Rico Duenas – Durango, CO
  3. 3  Luca Loperfido – Crested Butte, CO

Skier Boys (9 & under)

1 Kai Morris – glenwood springs, CO

Grommet Boys (8-9)

  1. 1  Logan Petrie – Telluride, CO
  2. 2  Harken Graceffa – Crested Butte, CO

Menehune Boys (10-11)

  1. 1  London Albrecht – Telluride, CO
  2. 2  Sam Brethauer – Crested Butte, CO
  3. 3  Manni Ragin – Crested Butte, CO
  4. 4  Dagan Schwartz – Hotchkiss, CO
  5. 5  Jake Carey – Durango, CO

Skier Boys (10-12)

  1. 1  jon clay Patterson – Taos, NM
  2. 2  Ridgewalker Busch – Telluride, COLORADO
  3. 3  Gavin Wrublik – Silverton, CO
  4. 4  Flynn Krueger – Telluride, CO
  5. 5  Jason Alexander – Santa Fe, NM

Breaker Boys (12-13)

1.  1.  Lucas Foster – Telluride, CO

2.  2  Chase Blackwell – Longmont, CO

  1. 3  Ozzy Mills – Durango, CO
  2. 4  Zack Siegel – Montrose, CO
  3. 5 Eli Cagan (#97) – Durango, CO 23 25 26

Skier Men (13-15)

  1. 1  Connor Overly (#86) – Telluride, CO
  2. 2  Jake Burchmore -Telluride, CO
  3. 3  Dakota Connole – Taos, NM 30 31 34
  4. 4  Cody Krueger – Telluride, CO 75 79 69

Youth Men (14-15)
1.  1 Joe Reed – Durango, COpage3image19056

  1. 2  Quinn Haughey  – Durango, CO
  2. 3  Daniel Lorenz – Durango, CO
  3. 4  Thomas Taaca – Crested Butte, CO

DNS Hayden Page* (#) Telluride, CO

Junior Men (16-17)

1 Jack Clark – Rico, CO

2 Hobie Plumber – Telluride, CO

page3image29752

Skier Men (16-18)
1.  1. Parker Norvell – Hesperus, CO

  1. 2  Ian Mitchell – Telluride, CO
  2. 3  Chance Conaty – Durango, CO

Men Jam’s (18-22)

  1. 1  Grady Shoop – Breckenridge, CO
  2. 2  Beecher Cooney – Telluride, CO
  3. 3  Andrew Arnold – Gunnison, CO
  4. 4  Alex Wakenight – Gunnison, CO

Senior Men (23-29)
1 Dylan Cooney – Telluride, CO page4image20264

2 Cody Beaver – Durango, CO



About the Author

1. Ed Dujardin
After moving out west for college, Ed took summer school so he could spend winters in Crested Butte. These days, he coaches the Western State Colorado University Freeride Team, and spends as much time as he can fishing the incredible rivers of the area.




Comments